המומחיות שלנו

הרב מרדכי כלאב מנכ”ל ארגון “מקווה מים חיים” עובד בשיטת BIM – מידול משולב באינפורמציה של המבנה (באנגלית:  Building Information Modeling).

BIM היא שיטת ניהול מידע, שמטרתה ייעול התכנון והביצוע של פרויקטים בתחום הבניה.

בשיטה זו קיים מודל ממוחשב תלת מימדי, אשר מהווה ייצוג דיגיטלי של המבנה האמיתי על כל מאפייניו.

מטרת השימוש בBIM  היא ייעול תהליכי התכנון והבניה על ידי ארגון כל האינפורמציה הקשורה לפרויקט באופן יעיל, זמין ונגיש. ארגון האינפורמציה בשיטה זו מאפשר למשתמשים להפיק ניתוחים שונים של המבנה, לדוגמה:

  • בדיקת התנגשויות– המחשב יכול לזהות התנגשות בין אלמנט שלד כגון עמוד לבין תעלת מיזוג אוויר ולהתריע למתכננים הרלוונטיים (מתכנן השלד או מתכנן מיזוג אוויר) על כך שנדרש לבצע שינוי בתוכנית. הנ”ל מקטין את מספר התקלות והטעויות בזמן ביצוע המבנה.
  • חישוב כמויות ותמחור – באמצעות שיטת BIM ניתן להפיק דו”ח כמויות ותמחור באופן מדויק יותר.  
  • ויזואליזציה בתלת מימד – טעויות רבות בזמן התכנון והביצוע נובעות מקושי לתרגם שרטוטים בדו-ממד למבנים תלת ממדיים במציאות. הצגת המבנה כמודל תלת ממדי מצמצמת טעויות אלו ומאפשרת גם לבעלי עניין בלתי-מקצועיים להבין כיצד ייראה המבנה לפני הקמתו, ובמידת הצורך להכניס שינויים בתכנון.

לאור זאת, לשימוש בשיטת BIM יתרונות רבים, וביניהם: מניעת טעויות, קיצור משך זמן העבודה, חיסכון בעלויות ודיוק מקסימאלי.

שוק הBIM  מתנהל עם תוכנתRevit . התוכנה יודעת כל אלמנט מה הוא באמת, לפרטי פרטים, וכך ניתן ליצור מודל תלת מימד, המדמה במדויק את המוצר הסופי.

(יש לדעת שגם שרטוט דו מימדי, ניתן להפוך לתלת מימדי באמצעות תוכנת SketchUp,

אך בוודאי באופן כזה, אין בשרטוט את כל המידע החכם הקיים בשרטוטים המבוצעים בתוכנת Revit, ולכן הוא חסר את כל היתרונות המצוינים לעייל, ולמעשה חסר תועלת למשתמשים בשיטת BIM).