כיצד בודקים מקווה טהרה

כיצד בודקים מקווה טהרה האם מימיו זוחלים?
ואיך ניתן לאתר את הבעיה?

 

” מקווה מים חיים” בראשות הרב כלאב, נותנת מידע מקצועי לציבור, כיצד לבדוק מקווה טהרה האם מימיו זוחלים :

  1. חשוב פעם בשנה לערוך תקינות אטימה, ב – מקווה טהרה ובאוצרות, בדרך כלל מבצעים זאת בערב תשעה באב, מפני שבלילה לא יטבלו, וכך לא יחממו את המים וימנע אידוי מים, ובנוסף בכל טבילה נשארים מים על גוף הטובל, היוצאים מ – מקווה טהרה עם עליית הטובל מ – מקווה טהרה, דבר שמקשה על בדיקת מקווה טהרה.
  2. יש לקחת סרגל, ולהדביק עם סילקון את הסרגל לקיר של המקווה, חצי במים וחצי מחוץ למים, עד שהסיליקון תופס, ניתן לקחת סלוטייפ (נייר דבק), ולהדביק את הסרגל בסלוטייפ (נייר דבק) לקיר של מקווה טהרה.
  3. רושמים במקום שמור, בצורה מדויקת את מספר הסנטימטר והמילימטר, שעד שם המים ב – מקווה הטהרה הגיעו, ואחר 24 שעות בודקים שוב.
  4. המנהג הוא, שעד חצי סנטימטר ירידה, לא משביתים את  המקווה, יותר מכך יש להתייעץ עם המומחים לדבר, המעולה, עד 3 מילימטר נחשב לאידוי טבעי וכשר למהדרין.
  5. כדי לאתר את התקלה ב – מקווה טהרה, יש לבודד את האפשרויות,  כך למשל יש להוריד את גובה המים  ב – מקווה הטהרה, מתחת לנקב ההשקה, ולבדוק שוב.

      אם יש אוצר תחתון, יש להוריד את גובה המים ב – מקווה טהרה, לגובה האוצר
      התחתון. כמו”כ יש לבדוק בגובה שני שליש מקווה טהרה, 
      וגם בגובה שליש מקווה טהרה.


“מקווה מים חיים” מסייעת לציבור בזה, שהיא נטלה על עצמה לפעול לבנייתם של מקוואות חדשים, שיפורם של מקוואות קיימים, ושיפוצם של מקוואות ישנים,
פסולים או מוזנחים, תוך הידור הלכתי ומעשי.