רוצה לבנות מקווה לבד? כדאי שתקרא את המאמר הבא

רוצה לבנות מקווה טהרה פנה למומחה אל תבנה לבד ע”י דליית מידע זה נידון לכישלון
“מקווה מים חיים” בראשות הרב כלאב, נותנת מידע מקצועי לציבור, מדוע כל כך חיוני שגוף המתמחה בתחום המקוואות יהיה אחראי ל”בניית מקווה”1.עקב ריבוי ההלכות והשיטות בעניין מקוה טהרה, רק הבקיא בהלכות מקווה טהרה ובעל ניסיון, רשאי וניתן לסמוך עליו בבניית מקווה טהרה כשר למהדרין, ובמנחת יצחק הפליג בזהירות הרבה שיש לנקוט, כשניגשים לבנות מקווה טהרה, שם כתב שהדבר מסור אך ורק לרב,
וז”ל “ומוכח דאין למי שאינו בקיא בהלכות מקווה, להיות עסק בזה …. דאם כל הרוצה ליטול, יטול את אמת הבניין בזה, גדול יהיה המכשלה” (מנחת יצחק ח”ה סצ”ג)

2.המציאות מוכיחה על מאות מקרים של טעיות, שנעשו כתוצאה מחוסר ידע בסיסי בבניית מקווה טהרה, מהעדר ליווי מקצועי, כמו”כ מידי פעם ישנם מקוואות, שמתגלית בהם זחילה.

3. הסיבה העיקרית, שאנשים לא רוצים ליווי הלכתי טכני ומקצועי, בבניית מקווה טהרה,
נובעת משתי סיבות:
א. הם חושבים שאין הבדל בין בנייה רגילה לבניית מקווה טהרה.
ב. הם חושבים שההלכות של בניית מקווה פשוטות, וניתן לברר קצת מידע וע”פ לבנות מקוה טהרה,
שתי הנחות אלו מוטעות:
א. בבניית מקווה טהרה צריך  ידע בטיב הבטון, ובתורת האטימה, וידע ספציפי (הלכתי וטכני), הקשור לבניית מקוה טהרה, ובעיקר צריך יהודי ירא שמים, שנוגע בנפשו – מקוה טהרה, שנוגע בנפשו, שהכול יהיה גלאט למהדרין.
ב. ההלכות של בניית מקווה סבוכות ביותר, ולא ניתן ע”י ידע בסיסי לבנות מקווה טהרה.

4. בניין המקווה, כולל פריטים רבים מאוד, כמו כל דבר בחיים היכול להופיע באיכות ירודה, בינונית, ומקצועי ברמה גבוהה,
כך ממש בניין המקווה. למשל, יש מכונית זולה ויקרה, אע”פ שבשניהם יש את אותם מרכיבים, יש מנתח בעל שם עולמי, ומנתח רגיל, שניהם עושים אותה פעולה, ובכול זאת יש הבדל, כך יש בנייה זולה, ויוקרתית, כלפי חוץ בעיקר למי שמבין פחות בתחום, לא ניכר ההבדל, אבל ההיגיון מחייב, שכשפונים לגוף מקצועי, בעל ניסיון בבניית מקווה טהרה, ניתן לקבל מוצר מוגמר ושלם ללא דופי, מקום שנהנים וכיף להיות.